Do tej pory kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi bądź instytucjami użyteczności publicznej. Współcześnie coraz chętniej wykorzystuje się podłogi żywiczne także i w domu. Nadają wnętrzom nieco nowoczesnego i schludnego wyglądu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z nich w obiektach zawodowych i chętnie wykorzystuje je także w domach czy mieszkaniach. Głównie temu, że są niezwykle wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.
Podłogi żywiczne – właściwości
Coraz częściej podłogi żywiczne znajdują swe zastosowanie w prywatnych domach i mieszkaniach. Mają na to wpływ jej parametry techniczne oraz doskonała eksploatacja. Podłogi z żywicy cechują się zaskakującą wytrzymałością. Już cienka warstwa zapewnia trwałe i efektywne zabezpieczenie przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami czy zarysowaniami. Wyróżnia ich znacząca odporność na działanie kwasów i środków chemicznych. Zapewniają doskonałą gładkość i szczelność, dzięki braku różnych łączeń oraz spoin. Nie przepuszczają wilgoci, płynnych zabrudzeń, plam oraz przebarwień. Są doceniane przez osoby sprzątające w domach, ponieważ bardzo łatwo je utrzymać w czystości oraz odkurzyć z kurzu i piasku. Świetnie nadają się do domów czy mieszkań zamieszkiwanych przez alergików.
Doskonale sprawdzą się we wszystkich wnętrzach w domu, nawet w tych bardziej wymagających takich jak kuchnia czy łazienka. Sprawdzają się równie dobrze jako podłoże pod wodne ogrzewanie podłogowe. Zapewniają również dużą swobodę aranżacyjną, w razie potrzeby nie trzeba jej zrywać, wystarczy położyć na nią płytki czy inne podłoże.
Kwestie estetyczne
Oprócz licznych walorów praktycznych posadzki te spełniają również ogromną jakość estetyczną. Posadzki te charakteryzują się pięknym połyskiem oraz ciekawym designem. Brak spoin, jednolita i gładka powierzchnia wizualnie powiększa wnętrze, tworząc niezwykle nowoczesny aranż. Decydując się na posadzkę żywiczną do domu można ją wybrać w dowolnym kolorze, a nawet zastosować kilka różnych kolorów. Ciekawym rozwiązaniem są również posadzki z żywicy 3D, w których występuje możliwość wykończenia za pośrednictwem różnych grafik np. górskich przełęczy czy wodospadów. Wiele osób decyduje się położyć podłogę żywiczną na fragment posadzki najbardziej narażonej na wilgoć czy też zabrudzenia. Ma to miejsce najczęściej w strefie kuchennej czy przedpokoju otwartym na salon. Posadzkę epoksydową można swobodne łączyć z drewnianymi panelami, gdyż tworzy to niezwykle przyjazną i praktyczną aranżację.
Wylewki żywiczne można wykonać także na starszym wykończeniu. Mogą to być starodawna podłoga drewniana czy też kamienne płytki. Wylanie na nie przezroczystej żywicy znacznie ją utrwali, nie powodując już żadnych uszkodzeń czy zniszczeń, dzięki czemu podłoga będzie idealnie gładka. Świetnie prezentuje się również warstwa żywicy wylana na surowy beton czy też płytki ceramiczne. Jak widać materiał ten ma ogromne możliwości dekoracyjne.