Kuchnia to najczęściej serce każdego mieszkania czy domu. Nie tylko przygotowujemy tam posiłki, które kuszą aromatami, ale też często spędzamy czas z rodziną, czytamy, a nawet przyjmujemy gości. Dlatego planując oświetlenie kuchenne, należy wziąć pod uwagę szczególny charakter i wielofunkcyjność tego pomieszczenia. Doskonałą propozycją będzie oświetlenie ledowe do kuchni.
Jak rozplanować oświetlenie kuchenne?
Jedno, główne źródło światła (np. lampa sufitowa) to będzie zdecydowanie za mało. Warto zastanowić się, gdzie będą potrzebne źródła światła. Pomocne będzie podzielenie kuchni na mniejsze strefy, według funkcji i przydzielenie im dodatkowego oświetlenie, w strategicznych punktach. Oswietlenie ledowe do kuchni będzie nie tylko praktyczne, ale też może być ciekawym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Co więcej, jest to rozwiązanie energooszczędne, co zyska swoje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za prąd.
Jeżeli chodzi o oświetlenie główne, można postawić na rozwiązanie tradycyjne, czyli lampę główną na suficie w centrum pomieszczenia, lub kilka punktów świetlnych.
Dobre oświetlenie miejsca, w którym przygotowujemy posiłki to podstawa. Często jest tak, że stojąc przy blacie, zasłaniamy sobą główne źródło światła, a jest to niebezpieczne jeżeli akurat dysponujemy ostrym nożem. Jako doświetlenie do takich „zadań specjalnych” znakomicie sprawdzą się zamontowane pod górnymi kuchennymi szafkami taśmy led, ujęte w profile, które doskonale je zabezpieczą przed ewentualnym zachlapaniem lub kurzem. Wiele z nich z łatwością można ukryć w meblach, co daje, elegancki, minimalistyczny efekt,
Żyrandol czy plafon?
W przestronnych kuchniach można pokusić się o lampę wiszącą. Rynek pełen jest interesujących modeli lamp o przeróżnych kształtach i kolorach. Tymczasem, w niewielkich i/lub kuchniach lepiej sprawdzą się plafony. Tego typu oswietlenie ledowe do kuchni cechuje się nie tylko długowiecznością, ale też wszechstronnością: dzięki wbudowanemu włącznikowi można zmieniać barwę światłą według aktualnego zapotrzebowania: do dyspozycji jest barwa ciepła, chłodna, oraz neutralna. Zazwyczaj zaleca się, aby oświetlenie główne w kuchni było barwy lekko ciepłej, aby nadać kuchni przytulnego akcentu. W przypadku gdy kuchnia ma duży dostęp do światła naturalnego, można spróbować z barwą chłodną. Do oświetlenia blatu konieczne będzie mocne światło o barwie neutralnej. Jeżeli mowa o oświetleniu stricte dekoracyjnym, panuje tutaj pełna dowolność.
Warto podkreślić, że w kuchni najlepiej sprawdzi się światło rozproszone, gdzie strumień światła nie jest kierowany bezpośrednio na oświetlaną powierzchnię, a na sufit, skąd światło jest rozpraszane na całą kuchnię. Pozwala to uniknąć powstawania cieni.
Odpowiednie oświetlenie kuchenne nie tylko wzmaga bezpieczeństwo w trakcie czynności przy przygotowywaniu posiłków, ale też podkreśla charakter wystroju wnętrza i buduje nastrój. Może być też niebywałą ozdobą pomieszczenia, dlatego też do doboru oświetlenia warto podejść ambitnie. Dzięki niemu można uzyskać kuchnię, z której aż nie będzie chciało się wychodzić.