Oświetlenie domowe jest odpowiedzialne nie tylko za emisję i zapewnianie jasności wszystkim domownikom. Jego zadaniem jest także wpasować się w aranżację oraz zagwarantować odpowiedni względem wykonywanych czynności nastrój. Okazuje się, że barwa światła ma znaczący wpływ na samopoczucie i zawsze powinniśmy dostosowywać ją do tego, co aktualnie robimy.
Wyróżniamy wiele typów oświetlenia domowego. Począwszy od sporych rozmiarów żyrandoli, przez lampy stojące, aż po oprawy oświetleniowe. To właśnie te ostatnie całkiem niedawno zdobyły ogromną popularność i stały się najchętniej kupowanymi na rynku. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się ten typ oświetlenia, a także jakie jego rodzaje są dostępne w sprzedaży.
Jak wybrać oprawę oświetleniową?
Aktualnie, rynek sprzętów oświetleniowych jest tak obszerny, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Głównym czynnikiem, na podstawie którego inwestorzy dobierają oświetlenie, jest po prostu aranżacja i ogólny wystrój pomieszczenia. Istotna jest również jego wielkość oraz przystosowanie pokoju do montażu pod kątem technicznym.
Istotne jest, aby oświetlenie dobierać jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wykończeniowych w domu. Dzięki temu, będziemy mogli przygotować instalację elektryczną głównie pod planowane lampy. Warto przemyśleć również sprawę rozmieszczenia oświetlenia. Przykładowo, urządzając salon łączony z kuchnią, bardziej intensywne światło powinno trafić nad stół oraz w okolice miejsc do przygotowywania posiłku. Słabe oświetlenie nastrojowe warto natomiast umieścić w obszarze sofy i innych miejsc do odpoczynku.
Rodzaje opraw oświetleniowych
Ze względu na budowę i ogólną charakterystykę, wyróżniamy kilka rodzajów opraw oświetleniowych:
- oprawy natynkowe i plafony – można powiedzieć, że aktualnie jest to jednym z popularniejszych rozwiązań. O ile plafony przydają się przede wszystkim w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka, o tyle zewnętrzną oprawę sufitową spotkamy nawet w nowocześnie zaaranżowanych salonach. Każda z opraw posiada swój indywidualny kształt. Niektóre wyglądem imitują kształt walca, a inne prostopadłościanu.
- oprawy podtynkowe – rozwiązanie często stosowane w łazienkach lub w pokojach o małej kubaturze. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, kiedy mówimy o wysokości. Jest to punktowy typ oświetlenia, jednak emituje światło niezakłócone w żaden sposób kloszem czy długą oprawą. Ponadto, możemy ustawić je pod pewnym kątem w dowolnym kierunku.
- oprawy naścienne – ten rodzaj służy bardziej do doświetlania i ma na celu głównie zachowanie estetyki w pomieszczeniu. Nie stosujemy go jako oświetlenia głównego, a jedynie wprowadzamy klimat, umożliwiający odprężenie się.
- oprawy zewnętrzne – na koniec można wspomnieć jeszcze o tzw. kinkietach. Dość popularna ostatnimi czasy forma wystroju zewnętrznego domu. Można umieścić ją zarówno po dwóch stronach przed wejściem, jak i wokół całej posiadłości. Lampy te mają za zadanie wyłącznie zapewnić nietuzinkowy wygląd domu w godzinach wieczornych i sprawić, by było widać go z ulicy.
Inteligentne oprawy oświetleniowe
W ramach ciekawostki warto jeszcze wspomnieć o inteligentnym oświetleniu. Niektóre oprawy natynkowe czy podtynkowe posiadają specjalne moduły, dzięki którym możliwe jest połączenie ich z siecią WiFi oraz z aplikacją w naszych telefonach. Co więcej, możemy wtedy sterować nimi z dowolnego miejsca, a także zmieniać ich odcień i barwę światła. Jest to przydatne we wszystkich typach pomieszczeń, ponieważ pozwala określić aktualną jasność, a także w większości przypadków ustawić biorytm, względem którego światło będzie się świecić każdego dnia o określonej porze.