Styl łazienki, a meble
Istnieje dość silna zależność między stylem łazienki, a meblami, jakie będą się w niej znajdowały, powinny one być dopasowane pod względem kolorystycznym i sprawiać jak najlepsze wrażenie estetyczne po przekroczeniu progu tego istotnego pomieszczenia. Meble łazienkowe w postaci drewnianych szafek będą doskonałym podkreśleniem stylu zgodnego z naturą, a cały wystrój pomieszczenia zyska na atrakcyjności i funkcjonalności, ponieważ styl z motywem drewna w różnych odsłonach jest jednocześnie klasyczny i elegancki. Lśniące i pokryte lakierem są najczęściej wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach, ponieważ skutecznie podkreślają przytulność oraz funkcje relaksacyjne każdej łazienki domowej. Ważną kwestią jest to, by meble łazienkowe były funkcjonalne, a wybory co do nich nie były ukierunkowane chwilową modą na konkretny model, ponieważ częsta zmiana wystroju tego pomieszczenia nie jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.
Nowoczesność w zakresie mebli łazienkowych
Producenci odpowiedzialni za meble łazienkowe są zgodni co do długotrwałej mody na minimalistyczny styl łazienki, co przekłada się również na kształty poszczególnych elementów wyposażenia w tym zakresie. Styl, w którym króluje minimalizm lubi również stonowane, pastelowe kolory powierzchni oraz nawiązanie do natury i unikanie mocnych, wyróżniających się barw, które powinny być jedynie mało rzucającym się w oczy akcentem podkreślającym walory estetyczne. Powinny one charakteryzować się głównie funkcjonalnością dla osób w każdym wieku i ułatwić zachowanie porządku w każdej łazience, głównie w zakresie szeregu stosowanych kosmetyków zarówno o poranku, jak i wieczorną porą. Synonimem współczesności są również meble łazienkowe, w przypadku których łączy się ze sobą kilka materiałów, takich jak drewno i lakierowana powierzchnia, w przypadku których można połączyć ze sobą szafki stojące i wiszące.
Utrzymanie porządku w łazience
Meble łazienkowe powinny być nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim umożliwiać zachowanie porządku w każdej łazience, choćby zastosowanie obok umywalki długiego blatu, na którym z powodzeniem można przechowywać najczęściej stosowane kosmetyki. Przydatne okazują się również szafki łazienkowe wyposażone w półki, w przypadku których również powinna być zastosowana zasada ergonomii w rozplanowaniu całej powierzchni pomieszczenia. Istnieje kilka wyliczeń, które mogą okazać się pomocne w momencie planów zagospodarowania całej powierzchni łazienki, najważniejsze wśród nich jest uwzględnienie osób, które będą korzystały z pomieszczenia. Zasadniczo przyjmuje się bowiem, że górna krawędź umywalki powinna znajdować się w odległości mniej więcej 80 centymetrów od podłogi, a przestrzeń przed umywalką powinna mieścić się w przedziale od 65 do 110 centymetrów. Jednak są to obliczenia orientacyjne i względne, ponieważ innej przestrzeni będą wymagali młodzi i sprawni użytkownicy, innej rodzice małych dzieci, którzy pomagają swoim pociechom w każdej czynności, a jeszcze inne osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Wszystkie meble łazienkowe powinny być więc dostosowane do poszczególnych wymagań.