Skuteczna termoizolacja hali magazynowej jest bardzo ważną sprawą, w końcu trzeba zadbać o ludzi w niej pracujących. Ponadto przechowywane są tam różne produkty, dla których również istnieją najbardziej korzystne warunki. Pod pojęciem termoizolacyjności kryje się zdolność przegród do przepuszczania ciepła. Powinno ono przedostawać się zarówno z wnętrza obiektu, jak i z otoczenia. Parametr ten jest określany jako współczynnik przenikania ciepła, a lepszym jest ten niższy.
Zapewnienie termoizolacji
Aby móc mówić o dobrych współczynnikach przenikania ciepła, potrzebne jest dobre wykonanie ścian i dachu pod względem technicznym. Zaletami tego jest komfort termiczny wszystkich osób przebywających w hali magazynowej oraz niższe koszty eksploatacji. Budynek odpowiednio izolowany przetrwa niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, opady deszczu, czy śniegu oraz ujemne temperatury. Izolacja termiczna często przyjmuje postać poszycia ścian wykonanego z płyty warstwowej. W konstrukcji znajduje się specjalne wypełnienie, a może nim być wełna mineralna, styropian, pianki PIR lub PUR.
Współczesne rozwiązania
Wznoszone w dzisiejszych czasach hale magazynowe obudowane są wspomnianymi wcześniej płytami warstwowymi. Ale kolejnym sposobem na termoizolację jest ocieplenie dachu, a na wierzch położenie odpornej na rdzę blachy. Kolejną warstwą jest rdzeń, a ostatnią ponownie blacha. Tutaj również duże znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła, im niższy, tym większa grubość izolacji musi zostać zastosowana. Inwestorzy nierzadko rozważają ponadto wykonanie dachu o dużym wskaźniku ognioodporności. Wszystkie powyższe wskazówki są bardzo cenne, obecnie w każdego rodzaju budynku powinna być wykonana termoizolacja. Dotyczy to nie tylko hal magazynowych, czy przemysłowych, ale także domów prywatnych. Jest to pożyteczne nie tylko ze strony osiągnięcia komfortu, ale przede wszystkim ekologii, o której mówi się coraz więcej. Wszystkie te elementy powinny być przemyślane już na etapie projektowania.