Odpowiedni komputer o przeznaczeniu biurowym powinien charakteryzować się wydajnością oraz funkcjonalnością. Nie oznacza to od razu, że trzeba wydawać na niego kosmiczną kwotę. W pracy biurowej stawia się przede wszystkim na pracę z programem pocztowym, kalendarzem czy pakietem Office. Czym jeszcze powinien cechować się tego typu komputer?
Komputer czy laptop?
Komputer biurowy może być składany bądź kupiony gotowy w formie zestawu. Pierwsza perspektywa ma miejsce przy nieco droższych i bardziej rozbudowanych sprzętach. Drugi, natomiast sprawdza się w potrzebie zakupu małego, ekonomicznego i podstawowego urządzenia. Oprócz komputera należy przygotować się na zakup monitora, wygodnej klawiatury oraz myszki. Bywa, że do efektywnej pracy konieczna jest inwestycja w dwa monitory, o dużej przekątnej i wysokiej rozdzielczości.
Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią na sprzęt biurowy lepiej zainwestować w laptop i myszkę. Sprzęt ten jak wiadomo nie zajmuje wiele miejsca. Należy pamiętać, że jeśli ta przestrzeń istnieje lepiej wybrać komputer stacjonarny, gdyż dużo wygodniej jest pracować przed osobnym ekranem. Ponadto bardzo fajne rozwiązanie do biura dają zestawy All-in-One, czyli komputer wbudowany w monitor, do którego podłączana jest klawiatura i myszka. Dzięki temu nie ma potrzeby wyznaczania miejsca na tradycyjny komputer w formie skrzynki.
Na co zwrócić uwagę, kupując komputer do pracy?
Do wykonywania standardowej pracy biurowej warto zwrócić uwagę na wydajność procesora oraz przestrzeń na dysku. Najlepiej, gdy procesor jest wyposażony w 4 rdzenie. Ważna jest także częstotliwość taktowania. Zaleca się, by komputer posiadał od 2000 do 3000 MHz, może być również więcej. Odpowiednie działanie i prędkość pracy dysków uzyska się stawiając na pojemne dyski SSD. Kluczowe jest jeszcze zweryfikowanie takich parametrów jak pamięć RAM, im więcej, tym lepiej. Kolejna kwestia to karta graficzna, do pracy biurowej wystarczające będą jednostki zintegrowane. Znaczenie odgrywa też liczba i rodzaj złączy. Współczesne komputery wyposażane są w dodatkowe złącza zwane DisplayPort, który przesyła dźwięk i obraz z prędkością do 10,8 Gb/s.